default-top.jpg

Inför Finnmarksturen

Finnmark.jpg

Ett av Sveriges mest klassiska långlopp stundar. Finnmarksturen har anor från 1991 då första turen gick och loppet har sedan dess gått utan uppehåll. Vilket gör det till Sveriges äldsta långlopp. Även om banan har ändrats (ny kortare bana sedan 2011) så är det samma engagemang och samma ort som loppet utgår från. Den 10 augusti går det stora loppet och dagen innan går det lilla loppet för alla ungdomar. Sista ordinarie anmälningsdag är nu på söndag den 3 augusti.

Finnmarksturen var årets långloppshöjdpunkt för alla satsande mountainbikecyklister under 90- och början av 00-talet. Då vi hade vår första MTB-boom. Sedan svalnade intresset något men nu när Cykelsverige åter igen blommar så strömmar cyklisterna till alla våra långlopp igen. Finnmarksturen är det lopp som osar historia men den största upplevelsen är att köra loppet och uppleva allt vid sidan av stigen. Det är en långvarig tradition av Ludvikaborna att gå man ur huse för att heja fram alla cyklister mitt ute i skogarna. Arrangerande CSK Ludvika har även sen länge gjort ett fantastiskt jobb med att få ut musiker i skogen. Där de spelar livemusik för cyklisterna. 

Nästa helg i Ludvika kommer ni cyklister alltså kunna vara en del av MTB-historien och känna dess vingslag under Finnmarksturen. För att veta vad som mer väntar er cyklister så gjorde vi en intervju mer arrangörsklubben.


Hej CSK Ludvika hur ser årets bana ut? Har ni utvecklat den ytterligare eller vad är det som väntar cyklisterna?

- Banan är i riktigt fint skick just nu. Klubbens medlemmar har lagt ner ett stort jobb på att röja sly, tagit bort stormfällda träd, klippt gräs och finjusterat de 68 km som väntar deltagarna.  Bansträckningen är den samma som förra året med undantag för en liten förändring i masterstarten och att målgången ser lite annorlunda ut när man kommer in på ABB Arena från ett annat håll och endast kör de sista hundra meterna på löparbanorna. Banan är alltså finslipad och i perfekt skick.


Utmärkt! Kan ni då beskriva banans upplägg för att förbereda cyklisterna?

- Starten sker gemensamt på ABB Arena söndagen den 10 augusti kl. 10:00 på löparbanorna. Finnmarksturen tillämpar masteråkning efter bil genom centrala Ludvika. Motionsklasserna startar samtidigt som tävlingsklasserna. Här kommer motorcyklar att köra före cyklisterna genom samhället. När fältet släpps fritt väntar en härlig utmaning i varierande terräng. Via grusvägar går första loopen bort till Håksbergs nedlagda gruva. Därefter följer ett cirka 5 kilometer långt motionsspår i varierande bredd och med roliga stigar. Via grusvägar och mycket fina stigpartier letar sig sedan banan bort mot banans högsta punkt uppe vid Gussjöstugan. Från högsta punkten går turen mot Brunnsvik på snabba och härliga stigar där den första vätskekontrollen väntar. Sedan går banan i en trevlig mix mellan väg och stig tillbaka mot Ludvika och Skuthamn där den andra vätskekontrollen finns. Andra loopen startar med en sträcka på asfalt via småbåtshamnen och ABB:s industriområde som sedan leder upp till Högbergets motionsspår där bergspriset väntar efter 40 kilometer. Därefter följer växlande grusvägar och stigar innan banan når fram till Hagge där den tredje vätskekontrollen finns efter 53 kilometer. Härifrån är det grusväg nästan hela vägen tillbaka till Ludvika med kortare inslag av stig. På vägen ska dock två rejäla stigningar passeras. Där den sista är Leos backe som är banans sista utmaning och när du nått toppen så har du ca 7 kilometer kvar innan det välförtjänta målet väntar på ABB Arena, där de sista hundra meterna körs på löparbanorna.


Ni har ju haft en långårig tradition av musik längs banan. Kommer de stå där igen, musikerna? 

- Så klart gör de det! På ett tiotal platser utefter banan kommer vi att erbjuda deltagarna musik i form av buskspelare som ska göra allt för att få cyklisterna att må bra och få lite extra kraft i benen. Det kommer även som vanligt vara mycket publik utmed banan som hejar fram alla deltagare. Och ett tips till publiken/anhöriga är att ge sig ut till de ställen där buskspelarna står för att få dubbel underhållning. Både musikmässigt och sportmässigt, kultur och idrott när den är som bäst, live!


Och så till 2014års specialfråga. Vad är det viktigaste att gjort/klarat av innan loppet enligt er?

- Se till att du och cykeln är i gott skick och ladda noga med mat och dryck så kommer ni att få en härlig upplevelse på Finnmarkstursbanan.


Vad är området mer känt för än det som redan står på langloppscupen.se hemsida?

- Ludvika är känt för sina högteknologiska industrier med ABB i spetsen. Spendrups Bryggeri är en annan känd aktör i trakten.


Tack CSK Ludvika för era härliga svar. Har ni något att avsluta med som hälsning till cyklisterna?

- Vi tror att den välpreparerade banan med all publik och buskspelare kommer att få er deltagare att känna goda krafter i benen även i de jobbigaste uppförsbackarna.


Vi syns i Ludvika nästa helg och för att ni läsare ska vara än mer uppdaterade så är totalställningen i damernas och herrarnas topp fem enligt nedan. Ni kan hitta samtliga poängsammanställningar på vår resultatsida. Som ni ser så gjorde prestationerna vid förra helgens Engelbrektstur att sammanställningen är ommöblerad och jämn i båda klasserna, speciellt när det bara är sex deltävlingar som räknas. Vilket bådar för en högintressant Finnmarkstur. 

Foto i denna artikel: Harri Manni

Damer Elit - 2014

Plac.

Namn

Klubb

Billingeracet

Långa Lugnet

Lida Loop

Ränneslättsturen

Mörksuggejakten

Engelbrektsturen

Justerad

total

1

Emmy Thelberg

Härnösands Ck

30

35

30

35

40


170

2

Hanna Bergman

Falu Ck


50

40


27

50

167

3

Jennie Stenerhag

Falu Ck


40

50


50


140

4

Ivanda Eiduka

Kvänums If

22

24

27

27

24


124

5

Sandra Backman

CK X - Trek/MC-center

27

27

22

24

22


122


Herrar Elit - 2014

Plac.

Namn

Klubb

Billingeracet

Långa Lugnet

Lida Loop

Ränneslättsturen

Mörksuggejakten

Engelbrektsturen

Justerad

total

1

Daniel Brengdahl

Ck Hymer

67

56

75

70

70

100

438

2

Fredrik Eriksson

Axa Sports Club

80

100

100


100


380

3

Mikael Flockhart

Team Corratec Sweden

90

70


90


90

340

4

Lars Bleckur

Cykloteket Racing Team

75

80


100

61


316

5

Jan Lundman

Piteå Ck

56

58

67


52

75

308